Inte har väl alla gåvor att bota sjuka?

Inte har väl alla gåvor att bota sjuka?” – 1 Kor 12:30

Ett av de största felen många gör i dagens version av kristendom är att många förutsätter att varje enskild individ som bekänner sig till namnet Jesus kan bota sjuka. Detta är inte sant och det är inte vad bibeln lär.
I bibeln finner vi vissa som hade gåvor att bota sjuka t.e.x Elia och Elisa men vi finner andra som inte hade det t.e.x Jeremia, Jesaja och Josua. När sedan Jesus kom till världen så sände han ut 70 personer som han gav makten att bota sjuka och kasta ut onda andar. Dessa hade alla gåvan att bota de sjuka. Jesus hade tusentals efterföljare på sin tid men enbart 70 fick den makten. När Jesus hade farit till himlen så kom Paulus och även han fick denna gåvan tillsammans med Barnabas och Filippus. Medans vi läser om tusentals frälsta i Jerusalem och vi finner inget om att alla dessa hade denna gåva. Vi finner aldrig någonsin i Apostlarnas undervisning i skriften till de troende att de uppmanar alla troende att bota sjuka. I stället finner vi raka motsatsen. Vi finner hur Jakob säger att ”om någon är sjuk kalla på församlingens äldste som skall smörja honom med olja och trons bön skall bota”. Om alla troende hade kunnat bota sjuka hade man inte specifikt behövt gå till församlingens äldste, man hade helt enkelt bara kunna gå till närmaste troende runt hörnet. Paulus också visste detta att Gud delar ut olika gåvor efter sin egna vilja, han talar om att vi är en kropp med olika gåvor och alla har inte samma gåvor. Sedan avslutar Paulus sin undervisning med att säga dessa orden. ”Inte har väl alla gåvor att bota sjuka?”. Vad Paulus säger är att vi har alla olika gåvor och att de är just gåvor. Det är inget man kan lära sig och alla har inte samma gåvor. Paulus säger också i samma text ”Inte är väl alla Apostlar”. Paulus säger alltså ”Alla är inte Apostlar och alla kan inte bota sjuka” Det var enbart ett fåtal Apostlar på den tiden 12 stycken och det var enbart ett fåtal som kunde bota sjuka på den tiden trotts att församlingen i sin helhet bestod av tio-tusentals troende över hela världen. Inte alla har den gåvan och det var därför Jakob skickade de sjuka till församlingens äldste och det var därför vi aldrig finner en enda uppmaning till folk i Korinth, Galatien, Filippi, Jerusalem, Rom etc att be för sjuka. Istället är det ett nytt påfund som har infiltrerat vår tid; tanken om att alla kan bota sjuka och bör göra så. Jag tycker inte den tanken håller med skriften.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s